
WE GONNA PARTY LIKE IT’S YOUR BIRTHDAY
Rodilo se dete, valja ga ljuljati. Bar tako kaže izreka. Ali, dok su mama i beba još u porodilištu, od oca se očekuje da dobijanje tako laskave titule i proslavi kako dolikuje.
E sad, ukoliko ne planirate da već tada pripremite komšiluk da neće mnogo spavati u skorije vreme, moj savet je da se pozabavite organizacijom proslave dosta ranije.
Kao i za sve bitnije događaje, mogli biste iskoristiti ono novinarsko: Ko, Gde, Šta, Kada, Kako i Zašto.
MAKE THE LIST
Koliko god bili sigurni u kapacitet vaših sivih ćelija, nemojte od njih previše očekivati kada se bebac rodi. U tom trenutku vam je glava na 100 strana, kapacitet svakako nije ni blizu 100%, tako da se lako može desiti da zaboravite vama drage ljude, te stoga napravite ipak vi taj spisak. A i kada unapred pripremite spisak znate za čim tragate kada je u pitanju prostor.
I da, kako na proslavu valja pozvati i njene kolege sa posla ili deo njene familije sa kim se srećete na svadbama ili slavama, nabavite vi pored imena i kontakte, jer će u suprotnom proslavu ispratiti swipe-ujući kroz FB album.
MESTO (ZLOČINA)
Za ovakav vid događaja mesto gde se isti održava je najbitnija stvar. Zašto to kažem? Zato što ne želite da u svoj onoj tarapani tragate za lokalom koji može da primi sve vaše goste.
Jer šta se dešava – jako često ponosni otac ne može da nađe odgovarajuće mesto u kratkom roku pa odluči da proslavi kod kuće. Veći zajeb od toga ne postoji. Razlog jako jednostavan – kada se beba rodi (ukoliko to nije petak) dolazi kući posle tri dana. To znači da na dan kada ste postali ćale imate jako malo vremena da nađete mesto i obavestite ekipu gde je proslava (koja je sutra btw). Ukoliko to ipak bude kod vas na gajbi, može se desiti da posle neprespavane noći jedva čujete telefon kad vas supruga zove da dođete po njih, a vi ne možete ni da izbacite i dalje pijanu ekipu iz stana koja se razvlači po svemu gde je mogla da legne, a kamoli sav alkohol iz vazduha.
Moja preporuka nađite neki lokal koji nije u stambenoj zgradi (jako bitna napomena). Na taj način smanjujete verovatnoću da proslava traje samo 3-4 sata (svi zatvaraju u 12 tokom radne nedelje, u 01 tokom vikenda), ovako “terate” dok možete da stojite na nogama ili dok ima alkohola u baru 🙂
Takođe, kada ugovarate ovakav događaj, nek obavezno padne neko cenkanje, jer ono, dovodite im više desetina ljudi da jedu i piju, i to u velikim količinama 😉 Tipa, dogovorite se da imate otvoren račun, možete čak i ograničiti meni/kartu pića, a onda na ceo račun dobijete neki discount (veći ukoliko se to desi tokom radne nedelje, manji tokom vikenda). Idealno bi bilo da takav lokal prima i kartice, jer gde ćete da nosite toliku lovu sa sobom, a i ne znate koliko će vam biti realno potrebno. Ovako na kraju provučete karticu, date tips konobarima (nemojte zaboravljati takve stvari inače) i odete negde na doručak 🙂
ŠTA
Od ličnih preferencija zavisi i na šta će ta proslava ličiti. Uglavnom sam bio u kafanama, ali sam bio i na mestima gde je sa zvučnika treštao rok ili funky. Kod mene je bio DJ u pratnji perkusija i saksofona. Ali ko šta voli, bitno je da se lepo provedete 🙂
KADA
Ovo je takođe jako relativna kategorija. Jer ono, realno je da proslava krene još istog dana kada se bebac rodi, samo što je tada u manjem i intimnijem krugu. Onda se sutra probudite, tušnete, kupite buket cveća i pravac u bolnicu. Nakon toga žurite i jurite okolo, jer uvek ima svašta nešto da se završi, i dok se okrenete proslava već krenula. Za vas je nebitno kada kreće party, ionako ste imali generalnu probu dan/noć pre toga. Taj detalj je bitan vašim gostima. Ukoliko je to preko radne nedelje nemojte krenuti u 21, jer će svi već oko ili pre ponoći krenuti kućama. Ukoliko je vikend nije drama da krenete kasnije.
KAKO
Pa uglavnom pijano i veselo 🙂
ZAŠTO
Na ovo je najjednostavnije dati odgovor POSTALI STE ĆALE! Kapiram da nema veće radosti od toga (ok, ne znam kako je to kada dobijete unuka 🙂 )
Dok smo na temi, evo još par saveta.
Uglavnom se Viber izdvojio kao pouzdani kanal komunikacije. Svakako je poželjno naći način da što manje morate zvati ili slati poruke ukoliko se nešto izmeni. Još toliko ljudi, idi bre, ode ceo dan… ovako, jedna grupa, svi unutra, pa gruvaj i spamuj do mile volje 🙂

Tradicionalno se ćale šetka polugo, ne zato što mu je vruće, već zato što mu svako od gostiju cepa majicu. Zašto se to radi je najbolje pitati nekog ko zna, ali je fakat da će vam biti potrebno dosta majica. Moj savet je da kupite nove majice. Zašto? One se mnogo teže cepaju od starih, te će vam trajati duže 🙂 Takođe, kada vam pocepaju jednu, navucite preko odmah drugu. Posle 10 ćete biti koliko-toliko obučeni, a i gosti će imati dovoljno materijala za cepanje. Kada kupujete nove majice možete i odštampati neku poruku te tako dati svoj pečat ovom običaju.
Angažovanje fotografa nije na odmet, jer će mama goreti od želje da zna sve detalje, kako je to izgledalo, ko je sve bio, da li ste se lepo proveli dok je ona ležala u bolnici, a vi se možda i nećete sećati svih detalja 🙂
Dobićete tonu alkohola. To je još jedan od običaja. Budite spremni za ovako nešto pa se sa ekipom koja radi tamo dogovorite ili da odmah pakuju flašu po flašu u neke kutije koje imaju ili vi donesite nešto u čemu ćete preneti sav taj alkohol kući.
Lepo se provedite i ne brinite se ukoliko vam je party možda prekratko trajao, jer kako bih vam rekao, žurka se itekako nastavlja kada mama i beba dođu iz porodolišta. A kako stariji i iskusniji kažu, traje čitav život 🙂
Kao i uvek, fenomenalne ilustracije izašle iz digitalnog pera Storyline ekipe 🙂